Dyscyplinarka dla działacza tylko za rażące złamanie obowiązków
Okoliczności naruszenia powinności pracowniczych muszą być wyjątkowo naganne, aby uzasadniać natychmiastowe rozstanie. Konieczne jest przy tym znaczne nasilenie złej woli podwładnego.
Takie konkluzje wynikają z wyroku Sądu Najwyższego z 5 marca 2013 r. (II PK 174/12).
Zapadł po odwołaniu się byłego pracownika, z którym pracodawca (szpital specjalistyczny) rozwiązał umowę bez wypowiedzenia z jego winy w trybie art. 52 k.p. Zwolniony był członkiem związku zawodowego, objętym szczególną ochroną jako pełniący funkcję zastępcy przewodniczącego komisji międzyzakładowej. Od 7 do 13 stycznia 2011 r. działacza zwolniono od pracy z zachowaniem wynagrodzenia, aby uczestniczył w szkoleniu związkowym dotyczącym finansów organizacji. Po powrocie z kursu pracodawca ustalił, że pracownik przebywał na nim wyłącznie 10 i 11 stycznia 2011 r. A to dlatego, że wcześniej organizacja związkowa wytypowała go do pomocy członkom komisji międzyzakładowej innego szpitala w prowadzeniu spraw (formułowaniu pism do dyrekcji szpitala oraz omawianiu kontroli Państwowej Inspekcji Pracy). Miało to miejsce 7 oraz 12 i 13 stycznia 2011 r., kiedy formalnie był na szkoleniu. Pracodawca rozwiązał ze związkowcem angaż bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków, gdyż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta