Pozdrowienia z daleka
W krajach Europy Środkowo-Wschodniej zapanowała moda na naukę języka chińskiego, studiowanie w Chinach i chińską sztukę – pisze premier Rady Państwowej ChRL.
Mimo ogromnych odległości dzielących Chiny i państwa Europy Środkowo-Wschodniej mamy poczucie bliskości. Kiedy ponad 20 lat temu po raz pierwszy miałem okazję odwiedzić niektóre z państw tego regionu, byłem pod wielkim wrażeniem. 26 listopada w Bukareszcie odbędzie się spotkanie przywódców Chin i państw Europy Środkowo-Wschodniej, jak również otwarcie III Forum Gospodarczego Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia. Przy okazji mojej wizyty w Rumunii będę uczestniczył w obu tych wydarzeniach. Cieszę się z możliwości przedyskutowania z przywódcami 16 państw planów dotyczących przyszłej współpracy w różnych dziedzinach, jak również ze spotkania, jakie mam odbyć z przedstawicielami różnych środowisk. Z okazji mojej zbliżającej się podróży chciałbym w imieniu narodu chińskiego przekazać serdeczne pozdrowienia narodom Europy Środkowo-Wschodniej.
Nowe szanse
Chiny i państwa Europy Środkowo-Wschodniej szanują i wspierają się wzajemnie, łączy je głęboka, tradycyjna przyjaźń. Kiedy ponad 60 lat temu powstała Chińska Republika Ludowa, państwa Europy Środkowo-Wschodniej należały do pierwszych, które ją uznały, podejmując z nią przyjazną współpracę. Od wielu lat wyciągamy do siebie wzajemnie pomocną dłoń w okresach trudnych, kiedy dotykają nas klęski żywiołowe lub gospodarcze kłopoty. Taka wyjątkowa, bardzo głęboka przyjaźń jest mocno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta