Wybór rady nadzorczej w głosowaniu grupami
Sąd Najwyższy w uchwale stanął po stronie mniejszościowych akcjonariuszy – zauważa prawnik.
Rada nadzorcza jest jednym z obligatoryjnych organów spółki akcyjnej. Do jej kompetencji należy m.in. sprawowanie stałego nadzoru nad działalnością spółki, wybór członków zarządu oraz ich zawieszanie z ważnych przyczyn, a także ocena sprawozdania finansowego i sprawozdania zarządu. Z tego względu, szczególnie z perspektywy akcjonariusza mniejszościowego, istotna jest możliwość wpływania na kształt rady nadzorczej. Regułą jest, że jej członkowie powoływani są uchwałą walnego zgromadzenia. Statut spółki może przyznawać prawo wyboru poszczególnych lub wszystkich jej członków innym podmiotom, np. poszczególnym akcjonariuszom.
Aby zapewnić wpływ na kształt rady nadzorczej także akcjonariuszom mniejszościowym, ustawodawca przewidział dla akcjonariuszy reprezentujących co najmniej jedną piątą kapitału zakładowego możliwość zainicjowania wyborów rady nadzorczej w drodze głosowania oddzielnymi grupami (art. 385 § 5 k.s.h.). Uprawnienie to ma przede wszystkim na celu ochronę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta