Opodatkowanie zwrotu nakładów na wynajmowany lokal
Przeniesienie za wynagrodzeniem kosztów inwestycji na wynajmującego należy traktować zdaniem organów i sądów administracyjnych jako świadczenie usług – pisze ekspert.
Krystian Szymaniak
W obecnych realiach gospodarczych przedsiębiorcy nierzadko decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w wynajmowanych lokalach. Aby lokal spełniał wymagania najemcy, przedsiębiorca często dokonuje jego modyfikacji, przystosowuje go do swoich potrzeb. Adaptacja taka na gruncie podatkowym może wywoływać wiele wątpliwości. Jedną z nich jest dokonanie przez wynajmującego zwrotu nakładów poniesionych przez najemcę.
Zgodnie z normą art. 659 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (DzU 1964, nr 16, poz. 93 ze zm.; dalej: k.c.) przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. W trakcie trwania umowy najmu najemca za zgodą wynajmującego może ulepszyć najętą rzecz, natomiast w myśl art. 676 k.c., jeżeli najemca dokona ulepszeń, wynajmujący może je zatrzymać za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego. Powyższe regulacje znajdują także zastosowanie w odniesieniu do dzierżawy (art. 694 k.c.).
Pojęcie inwestycji
Na gruncie podatków dochodowych nakłady inwestycyjne poniesione przez najemcę podlegają amortyzacji jako inwestycja w obcym środku trwałym (art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT). Przepisy ustaw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta