Zły rok funduszy grających na spadki
Rynek kapitałowy | Amerykańska giełda bije historyczne rekordy. Nawet drobni inwestorzy, którzy długo powątpiewali w trwałość wzrostów, kupują dziś akcje.
Zębami mogą jedynie zgrzytać ci, którzy postawili na krótką sprzedaż; inwestorzy, którzy żyją z tego, że obstawiają raczej spadek niż zwyżkę kursu. Fundusze hedgingowe specjalizujące się w tym procederze straciły od początku roku do października prawie 15 proc. – wynika z danych firmy HFR, która analizuje ten rynek.
Ostatni tydzień przyniósł kolejne złe wieści dla tych funduszy i innych zrzędliwych inwestorów, którzy sceptycznie podchodzili do giełdowej hossy. Indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł siódmy tydzień z rzędu, kończąc go na poziomie 16 064,77 pkt. W piątek S&P po raz pierwszy w historii zamknął się powyżej poziomu 1800 pkt.
Niedźwiedzie wiją się z bólu
Niewielu inwestorów obstawia jeszcze zniżkę. James Chanos z Kynikos Associates kieruje funduszem hedgingowym, który w większości gra na krótką sprzedaż, ale takich firm jest jedynie 24 – twierdzi HFR. Łącznie fundusze grające na zniżkę zarządzają aktywami w wysokości 6,3 mld dol., wobec 7,8 mld w szczytowym momencie 2008 r.
Jednak dużo więcej inwestorów uwzględnia prawdopodobieństwo spadków w swojej całościowej strategii. Jest prawie 3700...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta