Przy sprzedaży budynku czasem warto jest zapłacić VAT
Optymalizacja | Gdy zbycie zabudowanej nieruchomości może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania, a nabywcą jest podatnik czynny, należy się zastanowić, czy jednak nie lepiej byłoby wybrać obciążenia tej dostawy daniną.
Umowy sprzedaży rzeczy mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Do takich umów należy zaliczyć m.in. umowy sprzedaży nieruchomości położonych w Polsce (zob. art. 1 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych; dalej: ustawa o PCC).
Co mówią przepisy
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności, które nie są objęte podatkiem od towarów i usług u jednej ze stron tej czynności (art. 2 pkt 4 ustawy o PCC). W przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych wystarczające dla zastosowania tego wyłączenia z opodatkowania PCC jest opodatkowanie VAT lub zwolnienie z VAT dostawy tych towarów. Natomiast w przypadku sprzedaży nieruchomości, aby zastosować to wyłączenie, dostawa nieruchomości nie może być objęta zwolnieniem z VAT (art. 2 pkt 4 lit. b) tiret pierwsze ustawy o PCC). Musi być opodatkowana VAT. Wtedy zastosowanie znajdzie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC i umowa nie zostanie objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zasadniczo przy umowie sprzedaży nieruchomości:
- obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży i ciąży na kupującym (art. 3–5 ustawy o PCC),
- podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa rzeczy (art. 6 ustawy o PCC),
- stawka podatku wynosi 2 proc. (art. 6–9 ustawy o PCC),
- podatek pobierany jest przez płatnika,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta