Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arka Noego jak koło ratunkowe

08 lutego 2014 | Nauka | Krzysztof Kowalski
 Obraz pędzla Gianniego Dagli Orti „Budowa arki”
źródło: AFP
Obraz pędzla Gianniego Dagli Orti „Budowa arki”
Doktor Irving Finkel  z tabliczką,  na której widnieje najstarszy opis statku ratującego przed potopem
źródło: AFP
Doktor Irving Finkel z tabliczką, na której widnieje najstarszy opis statku ratującego przed potopem
Okrągła łódź używana przez wieśniaków  w Wietnamie
źródło: AFP
Okrągła łódź używana przez wieśniaków w Wietnamie

Dzieje Świata | Mityczny korab potrzebny do przetrwania potopu wcale nie był podobny do łodzi – nie miał dziobu ani rufy, 
ponieważ był okrągły. Zachował się najstarszy tekst, sprzed 4000 lat, zawierający instrukcję jego budowy - pisze Krzysztof Kowalski.

Od początku lutego w British Museum można oglądać mezopotamską tabliczkę glinianą, zapisaną pismem klinowym w języku akadyjskim. Nigdy dotąd nie była eksponowana na żadnej wystawie, nie odkopali jej archeolodzy.

Do British Museum trafiła przypadkiem. Jest wielkości telefonu komórkowego i stanowi prawdziwą sensację. Zawiera instrukcję budowy arki – schronienia przed potopem – starszą o około 1500 lat od wersji biblijnej.

Leonard Simmons, oficer brytyjskich sił powietrznych, w pierwszych latach po II wojnie służył na Bliskim Wschodzie, w Iraku. Prywatnie był archeologiem amatorem, odwiedzał targi i bazary, kupował – jak mu się zdawało cenne – zabytki, starożytne skarby kultury. Nie umiał ocenić ich historycznej wartości, kupował jak leci. Do Londynu przywiózł pokaźną kolekcję glinianych pieczęci, ceramiki, ozdób. Gdy przedstawił ją do oceny specjalistom, orzekli, że jest niewiele warta.

Kolekcję odziedziczył jego syn, Douglas Simmons. Mijały dekady. Pewnego dnia, mimo wszystko, pokazał zbiory ojca doktorowi Irvingowi Finkelowi, kuratorowi zbiorów bliskowschodnich w British Museum. Wielu specjalistów na świecie potrafi odczytywać pismo klinowe, ale niewielu jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9759

Wydanie: 9759

Spis treści
Zamów abonament