Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brukselscy ninja

24 maja 2014 | Plus Minus | Piotr Kowalczuk
Brutusie...? Odchodzący Silvio Berluscioni gawędzi ze swoim następcą Mario Montim, listopad 2011 r.
źródło: AFP
Brutusie...? Odchodzący Silvio Berluscioni gawędzi ze swoim następcą Mario Montim, listopad 2011 r.
Timothy Geithner trzymał w pionie finanse USA. Teraz jego książka wstrząsnęła Unią
źródło: AFP
Timothy Geithner trzymał w pionie finanse USA. Teraz jego książka wstrząsnęła Unią
źródło: Plus Minus

Unijni dostojnicy prosili Stany Zjednoczone o pomoc w obaleniu Silvia Berlusconiego – ujawnił amerykański minister finansów Tim Geithner, wywołując burzę polityczną nie tylko we Włoszech. Ile warta jest włoska suwerenność?

Podejrzenia, że włoski rząd w 2011 roku padł ofiarą machinacji Brukseli i Berlina z udziałem prezydenta Giorgia Napolitano przestały być tylko teorią spiskową, a rewelacje Geithnera wywołały popłoch i ogromne zakłopotanie w Brukseli. Przewodniczący Herman Van Rompuy, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, szef Eurogrupy Jean-Claude Juncker, komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn po 24 godzinach wymownego milczenia wydali podobnie brzmiące oświadczenia, które można streścić krótko: „To nie ja". Nikt nie ważył się zarzucić Geithnerowi kłamstwa. Tym bardziej że amerykański sekretarz skarbu, Berlusconiemu ni brat, ni swat, nie miał żadnych powodów, by konfabulować.

Padły sugestie, że jeśli nawet takie propozycje padły, to z ust nieodpowiedzialnych, niskich rangą urzędników. Trzeba by więc założyć, że Geithner po dwóch latach urzędowania nie posiadał rozeznania, kto jest kim w Unii, i wdał się w rozmowy z jakimiś uzurpatorami, a na dodatek odbył w tej sprawie poważną rozmowę z prezydentem Barackiem Obamą. Sam Geithner, dopytywany, z kim konkretnie rozmawiał, nie chce puścić pary ust, wyjaśniając, że wszystko, co ma do powiedzenia w tej sprawie, opisał w swojej książce.

Szef Departamentu Finansów w latach 2009–2013, przedtem prezes Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, 14 maja wydał swoje wspomnienia pod tytułem „Stress Test: Reflections on Finacial...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9846

Wydanie: 9846

Zamów abonament