Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Busola Marka Nowakowskiego

24 maja 2014 | Plus Minus | Wojciech Chmielewski
Pisarz w roku 2001. Przez całe życie szukał prawdy o ludziach i Polsce
autor zdjęcia: Michał Sadowski
źródło: Fotorzepa
Pisarz w roku 2001. Przez całe życie szukał prawdy o ludziach i Polsce
Portret artysty z czasów młodości. Rok 1963, całe życie przed nim
źródło: PAP/CAF
Portret artysty z czasów młodości. Rok 1963, całe życie przed nim

Młody pisarz poznawał ludzi okaleczonych przez wojnę i narzucony po niej sowiecki system, dawnych akowców, robotników, rzemieślników, ale także złodziei, prostytutki, paserów czy osoby, które nie miały żadnego zajęcia, a swoim istnieniem świadczyły jedynie o niepowtarzalności czasu i miejsca.

Okolice Dworca Głównego, Towarowa, Tarczyńska, Nowogrodzka, Poznańska... Centrum unicestwionego przez Niemców miasta. Na tych ulicach, w większości wypełnionych jeszcze stertami gruzów, toczy się akcja wielu opowiadań Marka Nowakowskiego, który jako młody chłopak przyjeżdżał tu koleją EKD z nieodległych Włoch i chłonął gwarne życie miasta.

Jest twórcą ponad 600 opowiadań, wydanych w około 50 książkach. Ale jest jeszcze coś. Zupełnie szczególne widzenie zwykłego człowieka: tego odepchniętego, dotkniętego chorobą, nałogiem, alienacją. Najgorszego, a jednak, dzięki sile kreacji Nowakowskiego, bardzo ważnego, bo jedynego, żyjącego na przekór dziejącemu się okrucieństwu historii. Takiemu bohaterowi poświęcił zmarły w piątek, 16 maja, Marek Nowakowski swoje twórcze życie. Dlatego moje ukochane książki: „Ten stary złodziej", „Silna gorączka", „Książę Nocy", „Gdzie jest droga na Walne?" , „Dwa dni z Aniołem", „Nul", „Nekropolis" czy „Pióro" i jeszcze wiele, wiele innych, są dla mnie świadectwem nie tylko mistrzowskiej formy, ale również współczucia i serca, które odczuwa sens.

Spotkanie na polonistyce

W ciepły jesienny dzień student pierwszego roku historii uniwersytetu w stolicy kraju rządzonego przez komunistyczną juntę udaje się na spotkanie ze znanym opozycyjnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9846

Wydanie: 9846

Zamów abonament