Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Politycy w potylicy

24 maja 2014 | Nauka | Piotr Kościelniak
Dzięki metodzie rezonansu magnetycznego przekonania polityczne można określić z dokładnością sięgającą 83 proc.
źródło: 123RF
Dzięki metodzie rezonansu magnetycznego przekonania polityczne można określić z dokładnością sięgającą 83 proc.
źródło: Rzeczpospolita

Umysł | Mózg osób o poglądach liberalnych różni się budową i aktywnością od mózgu tych, którzy preferują konserwatystów.

Polityczne wybory są zakodowane w naszych głowach – przekonują najnowsze badania neurologów. Aktywność i wielkość części naszych mózgów w ogromnym stopniu decyduje, czy wybieramy partie liberalne światopoglądowo czy raczej te konserwatywne.

Oczywiście specjaliści od zaglądania nam do głów zastrzegają, że są jak najdalsi od wartościowania, który mózg jest lepszy – lewicowca czy prawicowca. I podkreślają, że różnice te wynikają nie ze sprawności umysłowej jako takiej, lecz raczej z odmiennego sposobu myślenia. Skąd to zastrzeżenie – o tym za chwilę.

Skaner stanie przy urnie?

Najbardziej tradycyjny sposób badania preferencji politycznych polega na... określeniu poglądów rodziców. Jeżeli ojciec lub matka reprezentują zdecydowaną postawę światopoglądową, to jest spora szansa, że dziecko – nawet już dorosłe – postawy te skopiuje. System ten działa tak dobrze, że trafność prognoz opierających się na poglądach rodziców sięga 70 proc.

Ale jest metoda jeszcze lepsza, choć nieco bardziej skomplikowana. Chodzi o funkcjonalny rezonans magnetyczny, czyli metodę obrazowania – w tym przypadku mózgu – pozwalającą sprawdzić, które regiony w danej chwili pracują najintensywniej i jak bardzo są one rozbudowane. Opublikowane w lutym tego roku wyniki eksperymentów dr. Darrena Schreibera z Uniwersytetu Exeter...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9846

Wydanie: 9846

Zamów abonament