Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy nieodliczony VAT od samochodu można ująć w kosztach

30 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Sławomir Zieleń

PIT/CIT | Gdy kwota podatku naliczonego przy zakupie pojazdu jest ograniczona do 50 proc., pozostała jego część podwyższa wartość początkową do celów dokonania odpisów amortyzacyjnych.

Obowiązujące od 1 kwietnia br. przepisy, wynikające ze zmian wprowadzonych ustawą z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, dają w niektórych przypadkach prawo do odliczenia 50 proc. wydatków związanych z pojazdami samochodowymi lub nie dają takiego prawa wcale. Pojawia się więc pytanie, czy nieodliczony w tych przypadkach VAT może się stać kosztem uzyskania przychodów.

Środki trwałe i ich części składowe

Gdy przepisy mówią o wydatkach związanych z nabyciem (importem – wytworzeniem) pojazdów samochodowych z 50-proc. odliczeniem VAT, chodzi o nabycie środków trwałych w postaci pojazdów samochodowych, a także nabycie ich części składowych, które będą podnosiły wartość początkową. Wydaje się też, że normy te dotyczą leasingu finansowego, którego przedmiot jest amortyzowany na zasadach właściwych dla środków trwałych. W przypadku nabycia (wytworzenia) wartość początkową ustalamy na podstawie art. 22g ust. 3–6 ustawy o PIT lub art. 16g ust. 3–6 ustawy o CIT. Obie te ustawy – w celu ustalenia ceny nabycia (kosztu wytworzenia) – nakazują wziąć pod uwagę kwotę należną zbywcy, pomniejszoną m.in. o podatek od towarów i usług.

Pomniejszenia tego nie dokonuje się jednak, jeżeli:

a) podatek nie stanowi podatku naliczonego albo

b) podatnikowi nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9902

Wydanie: 9902

Spis treści
Zamów abonament