Lepszy urlop awansem czy bezpłatny
W małej firmie, gdy strony darzą się zaufaniem, pracownik niekiedy korzysta z przyszłorocznej puli wakacji, bo zabrakło mu bieżącej. Szef daje ją jednak na własne ryzyko.
Kodeks pracy nie przewiduje, że urlopu można udzielić wcześniej, tzn. przed nabyciem do niego prawa. Jest to więc praktyka niedopuszczalna, choć stosowana w zakładach. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 7 czerwca 2011 r. (II PK 314/10). Wynika to z celu urlopu, jakim jest zapewnienie pracownikowi możliwości corocznej regeneracji sił fizycznych i psychicznych. Wyjątkowo pracodawca może – na wniosek młodocianego, który nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego – udzielić mu tego wolnego zaliczkowo w okresie ferii szkolnych. Jest to jednak wyjątek wyraźnie przewidziany w przepisach.
Wariant 1. Z przyszłorocznej puli
Udzielając dni urlopu z puli, do której pracownik nabędzie prawo dopiero 1 stycznia następnego roku, pracodawca jednocześnie odpowiednio zmniejsza jego przyszłoroczny okres wypoczynku. Powinien się jednak liczyć, że taką praktykę zakwestionuje podczas kontroli PIP, a nawet sam pracownik – i np. po odejściu z pracy zażąda ekwiwalentu za potrącone dni. Nadal...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta