Urząd zawiesi postępowanie, a sąd rozstrzygnie
Zgoda na przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy jest typowym oświadczeniem woli i powinno się do niego stosować przepisy kodeksu cywilnego dotyczące oświadczeń woli, jak również przepisy dotyczące wad oświadczenia woli.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 lutego 2014 r. (II OSK 2508/12).
Spółka wystąpiła do prezydenta miasta o przeniesienie na jej rzecz decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji, wydanej na wniosek innej spółki, i wniosła o zawieszenie postępowania w tej sprawie na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a. Spółka, na której rzecz wydana została ww. decyzja, cofnęła zgodę na przeniesienie jej na skarżącą spółkę, powołując się na wadę oświadczenia woli, wobec czego skarżąca spółka wystąpiła do sądu z powództwem w sprawie stwierdzenia bezskuteczności uchylenia się przez spółkę od skutków prawnych oświadczenia woli o wyrażeniu zgody na przeniesienie na skarżącą praw i obowiązków wynikających z ww. decyzji. Organ odmówił zawieszenia postępowania w sprawie, a jego rozstrzygnięcie podtrzymało samorządowe kolegium odwoławcze. Uznało, że zgoda na przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy ma charakter administracyjnoprawny, a nie cywilnoprawny, wobec czego nie jest oświadczeniem woli. Skoro spółka złożyła oświadczenie o cofnięciu zgody na przeniesienie na skarżącą ww. decyzji, to nie zostały spełnione łącznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta