Niekonstytucyjny zamach na farmy wiatrowe
Sejm pracuje nad projektem ustawy, która może oznaczać koniec rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce – piszą eksperci.
Rozwiązania przewidziane w projekcie autorstwa Klubu Parlamentarnego PiS są niezgodne z konstytucją. Z lakonicznego i tendencyjnego uzasadnienia do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (druk nr 758) wynika, że proponowana nowelizacja ma na celu ochronę obywateli przed szkodliwym wpływem niekontrolowanego rozpowszechnienia instalacji wytwarzających energię z wiatru. Gdyby nawet przyznać słuszność projektodawcom, to proponowane przez nich środki pozostają w rażącej dysproporcji w stosunku do celu, który chcieliby osiągnąć.
Katastrofalne skutki
Problem jednak nawet w tym, że nie sposób przyjąć, iż przysługuje im jakakolwiek słuszność, gdyż poza kilkoma sformułowanymi ex cathedra stwierdzeniami o negatywnym wpływie instalacji wytwarzających energię wiatrową na ludzi i środowisko projektodawcy nie przedstawiają żadnych badań, ekspertyz, symulacji ani żadnych innych dowodów, które wskazywałyby na konieczność uchwalenia przepisów skutkujących per saldo istotnym ograniczeniem konstytucyjnych praw i wolności. Już zatem na wstępnym i formalnym etapie oceny projektu ustawy nasuwa się wniosek, że nie spełnia on podstawowych wymagań, o których mowa w Regulaminie Sejmu.
W konsekwencji jego procedowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta