Nie ma obowiązku patrzenia urzędnikowi na ręce. Ale może warto?
PROCEDURY | Jeśli podatnik rezygnuje z prawa uczestniczenia w czynnościach kontrolnych, to powinien to zrobić na piśmie. Odmowa zachowania takiej formy oznacza, że pracownik organu ma obowiązek sporządzić notatkę i dołączyć ją do protokołu.
Kontrolowany ma prawo uczestniczenia w postępowaniu kontrolnym. Zasada ta jest realizowana w toku kontroli skarbowej od samego momentu jej wszczęcia, a ustanawiają ją przepisy nakazujące organowi kontroli skarbowej informowanie kontrolowanego o wszelkich czynnościach kontrolnych podejmowanych przez organ prowadzący kontrolę, jak też uprawniające kontrolowanego do brania w nich czynnego udziału (wyrok WSA w Lublinie z 16 listopada 2007 r., I SA/Lu 530/07). Na obowiązek zapewnienia każdemu kontrolowanemu możliwości udziału w czynnościach kontrolnych w sposób jednoznaczny wskazuje art. 285 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), zgodnie z którym kontrujący mają obowiązek wykonywać czynności kontrolne w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego wskazanej. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy to sam kontrolowany (lub osoba przez niego wskazana – w imieniu kontrolowanego) zrezygnuje z prawa uczestniczenia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta