Mieszkają i nie płacą. Takie prawo
Innowacje | Pięć gmin zniosło podatek od nieruchomości: Lubin, Września, Michałowo, Gromnik, Toruń. Co im to dało?
jacek krzemiński
Władze Wrześni od ponad dziesięciu lat starają się nie podwyższać lokalnych taks. Podatki od budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, są na podobnym poziomie jak w 2002 r. – Dzięki takiej polityce nasze stawki lokalnych podatków należą do najniższych w Polsce – mówi Tomasz Kałużny, burmistrz tego miasta.
Atrakcja dla firm
Przyjazna polityka fiskalna nie sprowadza się tylko do tego. W 2005 r. Września wprowadziła zwolnienia z podatku od nieruchomości dla firm, które w tym mieście zainwestują i stworzą miejsca pracy. Było to adresowane zarówno do podmiotów już istniejących, ale chcących rozbudować zakłady, jak i nowych inwestorów. Im więcej nowych miejsc pracy tworzyły, tym dłuższe przysługiwało im zwolnienie z podatku (minimalne wynosiło rok, a maksymalne – pięć lat). Z ulg wyłączone były jedynie: handel, stacje paliw, instytucje finansowe i bankowe oraz firmy, których działalność polega na wynajmie lub dzierżawie nieruchomości.
Efektem tych zwolnień, z których skorzystało 12 firm, było utworzenie ponad pół tysiąca miejsc pracy. Dużo, jak na 30-tysięczne miasto....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta