Duchowe wyzwania wojny
Rosja nigdy nie wyznawała win i grzechów wobec innych narodów i własnych obywateli, nie zapłakała nad sobą samą. Opłakiwała jedynie poległych żołnierzy i wodzów rewolucji – pisze teolog.
Przyczyny wojen i konfliktów są różne. Najbardziej widoczne mają charakter polityczny: konflikty interesów, próba aneksji lub podporządkowania innego państwa, zatargi terytorialne. Uciskanie mniejszości etnicznych, brak poszanowania ich autonomii i języka, nierówności społeczne, nieefektywność gospodarki, ubóstwo i brak perspektyw, wyzysk – to przyczyny społeczne i kulturowe. Istnieją jeszcze te moralne i religijne: erozja systemu wartości, kryzysy religijne, zanik cnót obywatelskich.
Do Rosjan trzeba skierować słowa: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie"
Jan Paweł II i Benedykt XVI podkreślali, że źródło pokoju na świecie znajduje się nie tyle w sile i równowadze militarnej oraz w traktatach, ile w sprawiedliwych relacjach między ludźmi i we wnętrzu osoby. Kardynał Joseph Ratzinger mówił rzecz trudną do zrozumienia dla niewierzących – że o pokój i zażegnanie wojny trzeba się modlić, ponieważ militarne i polityczne wysiłki są bezowocne bez przemiany duchowej i mentalnej społeczeństw i... bez Boga, który jest duchową siłą dziejów.
Kryzys moralny i religijny
Chrześcijaństwo odwołuje się do pojęcia opatrzności w odróżnieniu od tych religii i kultur, które posługują się jedynie pojęciem losu. W starożytnej Grecji pojęcie to było synonimem ślepego przeznaczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta