Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duchowe wyzwania wojny

10 października 2014 | Publicystyka, Opinie | Nikodem Zbigniew Brzózy
Zaledwie połowa Rosjan uważa się za prawosławnych, z czego od 1 do 2 procent praktykuje – zauważa autor
źródło: AFP
Zaledwie połowa Rosjan uważa się za prawosławnych, z czego od 1 do 2 procent praktykuje – zauważa autor
o. Nikodem Zbigniew Brzózy OP
źródło: archiwum prywatne
o. Nikodem Zbigniew Brzózy OP

Rosja nigdy nie wyznawała win i grzechów wobec innych narodów i własnych obywateli, nie zapłakała nad sobą samą. Opłakiwała jedynie poległych żołnierzy i wodzów rewolucji – pisze teolog.

Przyczyny wojen i konfliktów są różne. Najbardziej widoczne mają charakter polityczny: konflikty interesów, próba aneksji lub podporządkowania innego państwa, zatargi terytorialne. Uciskanie mniejszości etnicznych, brak poszanowania ich autonomii i języka, nierówności społeczne, nieefektywność gospodarki, ubóstwo i brak perspektyw, wyzysk – to przyczyny społeczne i kulturowe. Istnieją jeszcze te moralne i religijne: erozja systemu wartości, kryzysy religijne, zanik cnót obywatelskich.

Do Rosjan trzeba skierować słowa: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie"

Jan Paweł II i Benedykt XVI podkreślali, że źródło pokoju na świecie znajduje się nie tyle w sile i równowadze militarnej oraz w traktatach, ile w sprawiedliwych relacjach między ludźmi i we wnętrzu osoby. Kardynał Joseph Ratzinger mówił rzecz trudną do zrozumienia dla niewierzących – że o pokój i zażegnanie wojny trzeba się modlić, ponieważ militarne i polityczne wysiłki są bezowocne bez przemiany duchowej i mentalnej społeczeństw i... bez Boga, który jest duchową siłą dziejów.

Kryzys moralny i religijny

Chrześcijaństwo odwołuje się do pojęcia opatrzności w odróżnieniu od tych religii i kultur, które posługują się jedynie pojęciem losu. W starożytnej Grecji pojęcie to było synonimem ślepego przeznaczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9963

Wydanie: 9963

Spis treści

Forum Inwestycyjne

Zamów abonament