Pisarz z utraconą młodością
Literatura | Nobel trafił do 69-letniego Francuza Patricka Modiano, który pisze o wojnie i traumatycznym dzieciństwie.
Swój wybór Akademia Szwedzka uzasadniła, pisząc, że Modiano znakomicie opanował „sztukę pamięci, wskrzeszającą najbardziej nieuchwytne doświadczenia i losy ludzi, którzy znaleźli się w świecie pod okupacją".
Francuski pisarz nie odebrał słynnego szczęśliwego telefonu z Sztokholmu, gdyż Akademia aż do godziny 13, kiedy ogłoszono werdykt, nie mogła się z nim skontaktować. Dopiero kilka godzin później rzecznik pisarza przekazał mediom, że Modiano dowiedział się o swoim zwycięstwie, jedząc z żoną obiad w restauracji. Sukces odebrał z zaskoczeniem – posiłek przerwały śmiech i łzy szczęścia.
Książki pisane z myślą o bracie
Modiano urodził się w 1945 roku w Boulogne-Billancourt na przedmieściach Paryża. Jego rodzice poznali się w okupowanej przez Niemców stolicy. Ojciec pochodził z rodziny włoskich Żydów; jego przodkowie przyjechali do Francji z greckich Salonik. Matką natomiast była belgijska aktorka. Rodziców nigdy nie było w domu – ojciec żył osobno, imając się nie do końca legalnych zajęć. Matka ciągle podróżowała po Europie ze swoją grupą teatralną.
Dlatego najsilniejsza więź łączyła młodego Patricka z bratem, który niestety zmarł w wieku dziesięciu lat. To doświadczenie odbiło się na twórczości Modiano – dedykował bratu swoje książki, wielokrotnie też powracał do tematu straty bliskiej osoby i śmierci,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta