Ile trzeba płacić etatowcowi za lojalność
Wysokość odszkodowania za zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia zależy od tego, czy składniki otrzymywanej przez pracownika pensji stanowią wynagrodzenie za pracę w ścisłym znaczeniu, czy też są uznaniowymi dodatkami do niego.
Aby ochronić interesy firmy, pracodawcy zawierają z pracownikami umowy o zakazie konkurencji zarówno w czasie trwania zatrudnienia, jak i po jego ustaniu. To, czy pracownik otrzyma odszkodowanie za jej przestrzeganie, zależy od tego, czy musi powstrzymać się od zakazu konkurencji wyłącznie w okresie zatrudnienia, czy również po jego zakończeniu.
Umowę o zakazie konkurencji w trakcie trwania zatrudnienia szef może zawrzeć z każdym podwładnym, bez względu na to, jakie zajmuje on stanowisko oraz czy ma dostęp do informacji istotnych. Co do zasady objęcie etatowca zakazem konkurencji w trakcie zatrudnienia jest nieodpłatne. Oznacza to, że pracodawca może, ale nie musi, wypłacać dodatkowe wynagrodzenie czy odszkodowanie.
Po rozwiązaniu
Objęcie pracownika zakazem konkurencji po ustaniu stosunku pracy, jako ingerujące w swobodę wyboru pracy i wykonywania zawodu wynikającą z art. 10 ustawy kodeksu pracy, uregulowano bardziej rygorystycznie. Zgodnie z art. 1012 § 1 k.p. umowę taką można zawrzeć wyłącznie z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Jej zawarcie rodzi u pracodawcy obowiązek wypłaty podwładnemu rekompensaty pieniężnej za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej. Aby jak najszerzej chronić prawa etatowca, kodeks pracy wskazuje minimalną wysokość odszkodowania należnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta