Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie umowy, jedna podstawa składek

10 października 2014 | Prawo i praktyka | Patrycja Zawirska
Krzysztof Gąsior
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Krzysztof Gąsior
źródło: Rzeczpospolita

UBEZPIECZENIA | Ryzyko uznania przez ZUS, że umowa-zlecenie jest de facto angażem pracowniczym, jest oczywiste. Kolejny przykład, kiedy z decyzji może wynikać rzeczywistość inna niż wskazana na papierze, wynika z kwestionowania sposobu wykonywania danego kontraktu.

Pracownik, który z etatu zarabia nie mniej, niż wynosi minimalne wynagrodzenie, może podjąć pracę na zlecenie, z której opłaca już tylko składkę zdrowotną. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy tę dodatkową umowę wykonuje na rzecz pracodawcy. Wówczas dochody ze zlecenia traktuje się do celów składkowych analogicznie jak te ze stosunku pracy.

W codziennych realiach biznesowych nie tak rzadko występuje sytuacja, gdy podwładny ma angaż pracowniczy z jedną firmą i w tym samym czasie realizuje umowę-zlecenie (lub o dzieło) zawartą z inną spółką. Często z tytułu tego dodatkowego kontraktu otrzymuje większą część pensji. Jeżeli jednak ZUS ustali, że czynności z drugiej umowy w rzeczywistości wykonuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9963

Wydanie: 9963

Spis treści

Forum Inwestycyjne

Zamów abonament