Nabywca nieruchomości nie płaci kosztów jej wyceny
Pobieranie od przyszłych potencjalnych nabywców opłaty na sfinansowanie kosztów przygotowania nieruchomości do sprzedaży nie ma podstaw prawnych. Stanowiłoby to niedopuszczalną próbę przerzucenia na nabywcę ciążącego na gminie obowiązku oszacowania jej wartości.
Tak uznała Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu w uchwale z 28 maja 2014 r., 52/14.
W wystąpieniu pokontrolnym, skierowanym do prezydenta miasta X, Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) wskazała na nieprawidłowości stwierdzone w trakcie przeprowadzonej kontroli miasta X.
Prezydent miasta wniósł zastrzeżenia do jednego z wniosków pokontrolnych, którym RIO zaleciła podjęcie stosownych działań w celu wyeliminowanie stwierdzonych uchybień oraz niedopuszczenie do ich wystąpienia w przyszłości – poprzez zaniechanie pobierania od potencjalnych nabywców nieruchomości, sprzedawanych w drodze bezprzetargowej, wadium (opłat) na poczet kosztów ich przygotowania do sprzedaży (w tym kosztów operatu szacunkowego). Pobór tych opłat uznano za niezgodny z ustawą o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.).
We wniesionych zastrzeżeniach prezydent miasta stwierdził, że sprzedaż nieruchomości gminnych w drodze bezprzetargowej odbywa się na wniosek osób korzystających m.in. z pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości i, co ważne, strony ustalają warunki nabycia w drodze umowy cywilnoprawnej. W prawie cywilnym obowiązuje zaś zasada swobody umów (art. 3531
kodeksu cywilnego)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta