Albo zarobek, albo zasiłek
UPRAWNIENIA | Praca w okresie zwolnienia lekarskiego jest zakazana. Nie ma znaczenia, czy chorujący dostanie za nią pensję ani to, że podjął ją na czarno.
Osoba wykonująca pracę zarobkową w trakcie zwolnienia lekarskiego musi się liczyć z utratą prawa do zasiłku chorobowego. Podstawę stanowią przepisy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm.; dalej ustawa zasiłkowa).
W art. 17 wymienia ona trzy niezależne przypadki, kiedy ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego:
- jeżeli w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową,
- gdy wykorzystuje zwolnienie w sposób niezgodny z celem jego wydania
- jeśli zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.
Przepis ten ma represyjny charakter. Sankcjonuje bowiem sytuacje, w których dochodzi do nadużycia prawa – tutaj prawa do zasiłku w sytuacji, gdy nie zachodzi ryzyko ubezpieczeniowe.
Podstawa bez znaczenia
Ustawa nie zawiera definicji „wykonywania pracy" w rozumieniu art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Z pomocą przychodzi orzecznictwo Sądu Najwyższego. Zgodnie z nim jest to praca w potocznym tego słowa znaczeniu (por. m.in. wyrok z 6 lutego 2014 r., II UK 274/13). Obejmuje to czynności wykonywane nie tylko na podstawie umowy o pracę, ale również kontraktu cywilnoprawnego, w tym umowy-zlecenia (por. wyrok SN z 14 maja 2009 r., I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta