Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kary za samowole budowlane nie ulegają przedawnieniu

09 stycznia 2015 | Prawo w biznesie | Arkadiusz Jaraszek
Statystyki budowlane
źródło: Rzeczpospolita
Statystyki budowlane
Ile trzeba zapłacić
źródło: Rzeczpospolita
Ile trzeba zapłacić
Procedury legalizacyjne
źródło: Rzeczpospolita
Procedury legalizacyjne

INWESTYCJE | Prawo budowlane i administracyjne nie przewidują przedawnienia samowoli budowlanej. Nawet jeśli po 20 latach inspektor nadzoru ujawni samowolę przedsiębiorcy, może nakazać rozbiórkę obiektu.

Zgodnie z prawem proces budowlany rozpoczyna pozwolenie na budowę lub zgłoszenie – są wymagane w przypadku większości budynków. Aby uzyskać te zezwolenia, inwestor musi przedłożyć szereg dokumentów. Już w toku procesu budowlanego, a także na końcowym jego etapie, inwestor również musi przestrzegać wielu procedur, jak np. ustanowienie kierownika budowy czy zgłoszenie zakończenia robót i w ściśle określonych przypadkach uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku.

Inwestor, który przystąpi do robót i wybuduje obiekt niezgodnie z prawem, dopuszcza się samowoli budowlanej. Samowola wystąpi nie tylko wtedy, gdy wybuduje on cały obiekt niezgodnie z prawem, ale także wtedy, gdy sprzecznie z obowiązującymi procedurami dokona jego rozbudowy czy przebudowy.

Wyburzenie zawsze groźne

Wbrew twierdzeniom wielu inwestorów dopuszczenie się samowoli budowlanej nie oznacza, że trzeba dopełnić dodatkowych formalności, zgromadzić odpowiednie dokumenty i automatycznie wówczas można zalegalizować wybudowany nielegalnie obiekt. Inspektor nadzoru budowlanego, który stwierdzi, że inwestor dopuścił się samowoli budowlanej, czyli wybudował obiekt niezgodnie z przepisami prawa budowlanego, powinien wydać decyzję nakazującą rozbiórkę takiego obiektu lub jego części.

Inwestorzy powinni zatem pamiętać, że właśnie konieczność wyburzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10035

Wydanie: 10035

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament