Strajki kosztowały 160 mln euro
Carsten Spohr | Nie pozwolę na przypieranie zarządu do muru – mówi prezes Grupy Lufthansa.
Rz: Objął pan kierowanie Grupą Lufthansy w trudnym czasie. W 2014 roku pana pracownicy strajkowali dziesięciokrotnie. Czy był pan zaskoczony takim przyjęciem?
Carsten Spohr: Zaskoczony? Nie! Jestem w Lufthansie od 20 lat. Przez siedem lat zarządzałem – przewozami pasażerskimi i cargo. A tempo przemian, niezbędne w Lufthansie, jest takie samo, w jakim dzisiaj następują zmiany w całej branży.
Jesteśmy największą grupą lotniczą na świecie z obrotami 30 mld euro. I nie mamy żadnych gwarancji, że tak będzie w przyszłości. Znam słabości tej firmy i nie pozwolę na przypieranie zarządu do muru, bo chce on wprowadzać niezbędne zmiany. Nikomu jednak nie życzę takiego startu, jaki sam miałem. Ale zmiany muszą być przeprowadzone szybko i nie ma powodu ukrywania czegokolwiek przed zespołem. Oni też nie oczekują, żeby szef opowiadał bajki, tylko chcą znać prawdę. I to właśnie robię przez ostatnie pół roku. Ta firma potrzebuje prawdy, nawet jeśli jest ona niemiła.
Czy oczekiwał pan jednak aż takiego oporu, zwłaszcza ze strony pilotów?
Rzeczywiście jest on wyjątkowo silny, zwłaszcza jak na niemieckie warunki. Z pilotami mieliśmy już niezliczoną liczbę rund negocjacji. W Lufthansie zawsze było tak, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta