Nie stosuje się wprost przepisów kodeksu cywilnego
Uchwały zgromadzenia wspólników nie można uznać za czynność prawną, do której stosuje się wprost przepisy dotyczące czynności prawnych, w szczególności umów.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 18 lipca 2014 r., IV CSK 640/13.
Powód jest mniejszościowym udziałowcem w pozwanej spółce z o.o. Na zgromadzeniach wspólników spółki powód reprezentowany jest przez byłego wspólnika. Pozostali wspólnicy spółki są jednocześnie członkami zarządu spółki.
Na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników spółki podjęto uchwałę o zmianie umowy spółki, poprzez dodanie zapisu, iż pełnomocnikami wspólników na zgromadzeniu mogą być tylko inni wspólnicy. Powód głosował przeciw tej uchwale, a jego pełnomocnik zgłosił wobec niej sprzeciw, który został zaprotokołowany.
Powód wniósł pozew przeciwko spółce o stwierdzenie nieważności uchwały, ewentualnie o jej uchylenie, twierdząc, że uchwała ogranicza jego prawa udziałowe. Sąd okręgowy oddalił powództwo w odniesieniu do obu roszczeń. Również sąd apelacyjny nie znalazł podstaw do uwzględnienia powództwa. Stwierdzenie nieważności uchwały wspólników może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy jest ona sprzeczna z ustawą (art. 252 § 1 kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta