Ryzyko zarządzania warto ubezpieczyć
UBEZPIECZENIA | Korzystanie z ustawowych uprawnień daje każdemu członkowi spółdzielni mieszkaniowej stały i realny wpływ na to, co się dzieje z jego opłatami, czy jak gospodaruje się substancją budowlaną. Może być to jednak szczególnie dolegliwe dla członków organów zarządczych.
Systemowa transparentność wszystkich spraw spółdzielni wynikająca m.in. z art. 81 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych niesie ze sobą pewne wyzwania, którym musi podołać zarząd.
Przykład
Członek spółdzielni zażądał udostępnienia kopii umów, jakie spółdzielnia zawiera z różnego rodzaju dostawcami usług. Wśród nich była umowa na usługi kurierskie zawierająca specjalną i (zgodnie z adnotacją) poufną tabelę cen przesyłek pocztowych. Prezes zarządu stwierdził, że ustawa narzuca mu obowiązek jawności wszystkich umów, i wydał zgodę na sporządzenie kserokopii tych dokumentów spółdzielcy. Umowa ta wyszła poza krąg członków spółdzielni i według firmy kurierskiej posłużyła do złożenia konkurencyjnej oferty na dostarczanie przesyłek do spółdzielni. Złożono pozew do sądu o utracone korzyści.
Członkowie stałych organów statutowych, tj. zarządu oraz rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej, są obciążeni osobistą odpowiedzialnością majątkową za skutki błędów, które spowodowały szkody zarówno spółdzielni, jak i osób trzecich. Ustawa prawo spółdzielcze (z 16 września 1982 r. z późn. zm.) w art. 58 formułuje zasady tej odpowiedzialności. I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta