Długi weekend nie odroczy płatności
Termin zapłaty nie przedłuża się dlatego, że wystąpił dodatkowy dzień wolny od pracy. Zasada ta odnosi się także do regulowania składek do ZUS. Dlatego trzeba to zrobić z wyprzedzeniem.
Artykuł 47 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121, dalej ustawa o sus) przewiduje, że płatnik opłaca składki na ubezpieczenia społeczne za miesiąc nie później niż do:
- 10. dnia następnego miesiąca – osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie,
- 5. dnia następnego miesiąca – jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,
- 15. dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy.
Sobota lub niedziela
Jeżeli ostatni dzień terminu płatności przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (>patrz ramka), za ostatni dzień terminu uważa się następny po dniu lub dniach wolnych od pracy. Wynika to z art. 12 § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej ordynacja), który zgodnie z art. 31 ustawy o sus stosuje się odpowiednio do należności składkowych.
Oprócz dni ustawowo wolnych od pracy art. 12 § 5 ordynacji wymienia też sobotę. Przypadający wówczas upływ terminu powoduje przesunięcie daty zapłaty. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to tzw. sobota pracująca, w czasie której odpracowuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta