Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawa cywilna po karnej

06 lutego 2015 | Prawo | Klaudia Nina Pierzchalska-Zielińska

Poszkodowany może dochodzić odszkodowania
lub zadośćuczynienia
w sądzie cywilnym.

Osoba poszkodowana przestępstwem znęcania się może dochodzić zarówno odszkodowania, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, jak i renty odszkodowawczej. Wskazane roszczenia nie wykluczają się wzajemnie, co oznacza, że ofiara występku z art. 207 kodeksu karnego w toku postępowania cywilnego może dochodzić wszystkich świadczeń.

- Odszkodowanie. Zgodnie z art. 444 § 1 kodeksu cywilnego, roszczenie o odszkodowanie przysługuje ofierze znęcania się, jeśli wskutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia (stanowiącego następstwo czynu niedozwolonego) powstał uszczerbek w dobrach majątkowych poszkodowanego.

Linia orzecznicza Sądu Najwyższego pozwala przyjąć, że wysokość odszkodowania może zostać uzależniona m.in. od kosztów leczenia (pobytu w szpitalu, konsultacji u wybitnych specjalistów, wydatków na lekarstwa), specjalnego odżywiania się, protez i innych koniecznych aparatów (okularów, aparatu słuchowego, wózka inwalidzkiego), wydatków związanych z przewozem chorego do szpitala i na zabiegi, z przejazdami osób bliskich w celu odwiedzin chorego w szpitalu, z koniecznością specjalnej opieki i pielęgnacji, kosztów zabiegów rehabilitacyjnych, przygotowania do innego zawodu.

- Renta....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10059

Wydanie: 10059

Spis treści
Zamów abonament