Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojna przenosi się do Polski

06 lutego 2015 | Publicystyka, Opinie | Bartosz Cichocki
Konflikt rosyjsko-ukraiński przywrócił dawną żywotność polsko-amerykańskim relacjom w sferze obronnej. Na zdjęciu: Barack Obama i Bronisław Komorowski, Warszawa,  3 czerwca 2014 r.
źródło: AFP
Konflikt rosyjsko-ukraiński przywrócił dawną żywotność polsko-amerykańskim relacjom w sferze obronnej. Na zdjęciu: Barack Obama i Bronisław Komorowski, Warszawa, 3 czerwca 2014 r.
Bartosz Cichocki
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Bartosz Cichocki

Logika przedwyborczych kalkulacji zadecyduje, czy rząd PO–PSL podejmie rywalizację 
z PiS o to, kto jest lepszym sojusznikiem Ukrainy, 
czy z SLD o to, kto jest lepszym sojusznikiem polskich przedsiębiorców – pisze analityk.

Konflikt rosyjsko-ukraiński sprowokował kolejną dyskusję o końcu epoki pozimnowojennej i pytania o nowy kształt relacji międzynarodowych. Mnożą się przypuszczenia dotyczące przyszłej roli USA w świecie i w szczególności w Europie. Nikogo nie dziwią już głosy o marginalizacji NATO, renesansie „koncertu mocarstw" i Europie Środkowej i Wschodniej jako rosyjskim buforze. Tymczasem wzajemna relacja między konfliktem na wschodzie Ukrainy a rzeczywistością polityczną wewnątrz poszczególnych państw umyka uwadze opinii publicznej.

Na łasce losu

Trwa ofensywa uzbrojonych i dowodzonych przez Rosję rebeliantów ukraińskich poza linią rozgraniczenia stron uzgodnioną we wrześniu w Mińsku pod auspicjami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Ostrzał artyleryjski mieszkalnej dzielnicy Mariupola 24 stycznia pogrzebał – przynajmniej na jakiś czas – negocjacje w tzw. formacie normandzkim skupiające wysokich przedstawicieli Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy. W masakrze zginęło około 30 cywilów, w tym dzieci, ponad 100 osób zostało rannych. Równocześnie rebelianci podjęli próbę okrążenia strategicznie położonego na trasie Ługańsk–Donieck Debalcewa. Jeżeli ten manewr się powiedzie, ofiary i jeńców przyjdzie liczyć w setkach, a może tysiącach. Kolejne po sierpniowej klęsce pod Iłowajskiem upokorzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10059

Wydanie: 10059

Spis treści
Zamów abonament