VAT od likwidacji firmy w unijnym sądzie
Naczelny Sąd Administracyjny postanowił zapytać Trybunał Sprawiedliwości UE o konieczność odprowadzenia VAT od wartościowego majątku, np. budynków używanych w firmie po likwidacji działalności.
Chodzi o konieczność opodatkowania zatrzymania po likwidacji działalności gospodarczej używanych na jej potrzeby środków trwałych, od których przedsiębiorca odliczył VAT i ze względu na ich wartość musiał dokonywać tzw. długoletniej korekty tego odliczenia.
Takiej korekty dokonuje się dla nieruchomości w ciągu dziesięciu lat od zakupu, dla innych środków trwałych o wartości wyższej niż 15 tys. zł – w okresie pięcioletnim. Przykładowo, jeśli podatnik kupił lokal na potrzeby firmowe, skorzystał z odliczenia całej kwoty VAT od tego nabycia i po pięciu latach przejął go na potrzeby prywatne, musi skorygować połowę odliczenia. Gdyby zrobił to po upływie dziesięciu lat, nie musiałby zwracać odliczonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta