Nawet długo po wypadku będzie 100-proc. zasiłek
Choroba będąca następstwem nieszczęśliwego zdarzenia w pracy nie zawsze uszczupli etatowcowi świadczenia. Lekarz musi jednak potwierdzić, że jego niedomagania zdrowotne są skutkiem pierwotnego urazu.
- Pracownik miał wypadek przy pracy. Z tego powodu wykorzystał 182 dni absencji chorobowej i otrzymywał zasiłek finansowany z ubezpieczenia wypadkowego, który zakończył się 15 kwietnia 2014 r. Wrócił do pracy i od 12 września 2014 r. ponownie zaczął chorować. Zgodnie z przepisami wypłaciliśmy mu 80-proc. wynagrodzenie za czas choroby finansowane ze środków pracodawcy. Pracownik twierdzi, że jego absencja znowu spowodowana jest zaistniałym wypadkiem w pracy i za cały okres powinien otrzymywać 100-proc. zasiłek. Czy ma rację? – pyta czytelnik.
Tak.
Jeżeli podwładny udokumentuje niezdolność do pracy zaświadczeniem, w którym lekarz stwierdzi, że absencja chorobowa jest spowodowana wypadkiem przy pracy, będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100 proc. podstawy. I to nawet wtedy, gdy absencja wystąpiła w dość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta