Jaki kurs waluty na fakturze
W chwili wystawienia końcowego dokumentu sprzedaży przeliczeniu na złote podlega wyłącznie kwota podatku, która nie została przez sprzedawcę wykazana po otrzymaniu zaliczki.
Otrzymanie przez sprzedawcę zaliczki na poczet przyszłych usług bądź dostaw towarów co do zasady powoduje konieczność wystawienia faktury zaliczkowej. Jeżeli otrzymane zaliczki nie stanowią 100 proc. należności z tytułu planowanej transakcji, to na podatniku dodatkowo spoczywa obowiązek wystawienia faktury rozliczeniowej (po zrealizowaniu dostawy lub po wykonaniu usługi). Wystawianie faktur zaliczkowych oraz faktur końcowych zasadniczo nie sprawia podatnikom problemu. Wątpliwości się pojawiają, gdy faktury wystawiane są w walucie obcej. Wówczas sprzedający często się zastanawiają, jaki kurs waluty zastosować przy sporządzaniu faktury rozliczeniowej.
Część zapłaty
Na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnik zobowiązany jest udokumentować fakturą otrzymanie zaliczki. Faktura taka powinna zostać wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano zaliczkę (art. 106i ust. 2 ustawy o VAT). Taką fakturę określa się jako fakturę zaliczkową.
Zrealizowanie dostawy
Jeżeli faktura zaliczkowa nie obejmuje całej zapłaty, to w fakturze wystawionej po wykonaniu usługi lub dostawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta