Przedsiębiorca się szkoli, fiskus ocenia
Zgodnie z jednolitym podejściem organów wydatki związane z uzyskaniem uprawnień prawniczych nie mogą zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodów. Zdania sądów są natomiast w tej kwestii podzielone.
Dominik Klemens Magda Olszewska
Kosztem uzyskania przychodu jest wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu bądź utrzymania i zabezpieczenia źródła przychodu. Wydawałoby się, że uzyskanie wysokich zarobków jest celem przedsiębiorców podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe bądź przyszłych przedsiębiorców uzyskującym stosowne uprawnienia. Niekoniecznie. Zdaniem fiskusa osoby te najwyraźniej kształcą się w innym celu.
Aplikacje adwokackie i radcowskie
Droga do zdobycia prawniczych uprawnień zawodowych wiąże się z koniecznością poniesienia istotnych nakładów finansowych m.in. tytułem opłaty na aplikację, składki członkowskie czy opłaty za egzamin. Absolwenci po zakończeniu nauki, uzyskaniu uprawnień i zarejestrowaniu działalności gospodarczej najczęściej chcą zaliczyć ww. wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Zdaniem podatników wydatki te są poniesione w celu uruchomienia działalności gospodarczej, a zatem spełniają warunki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu.
Zgodnie z jednolitym podejściem fiskusa wydatki związane z uzyskaniem uprawnień prawniczych nie mogą jednak stanowić kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem organów podatkowych celem ponoszenia tego rodzaju wydatków jest zdobycie wiedzy i umiejętności podatników oraz należyte przygotowanie do zawodu, a nie osiągnięcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta