Cash pooling nie jest pożyczką
Czynności agenta polegające m.in. na spłacie wierzytelności banku od poszczególnych uczestników systemu (lub na odwrót) ze względu na powstanie oprocentowanych ujemnych lub dodatnich sald na ich rachunkach bankowych nie mogą być uznane za pożyczkę. Odsetki płacone w ramach tego systemu nie podlegają zatem przepisom o tzw. niedostatecznej kapitalizacji.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 9 stycznia 2015 r. (I SA/Wr 2080/14).
Podatnik zamierzał przystąpić do umowy wprowadzającej system wzajemnych rozliczeń spółek należących do jednej grupy kapitałowej, które mają na celu optymalne zarządzanie środkami pieniężnymi i poprawę płynności finansowej uczestniczących w nim podmiotów (cash pooling). Stronami umowy miał być bank, uczestnicy oraz dodatkowy uczestnik pełniący jednocześnie funkcję agenta. Zadaniem agenta była spłata wierzytelności banku od poszczególnych uczestników systemu (lub na odwrót) ze względu na powstanie oprocentowanych ujemnych lub dodatnich sald na rachunkach bankowych uczestników. Podatnik, wskazując na swój brak powiązań z agentem oraz pozostałymi uczestnikami systemu w taki sposób, aby zastosowanie znalazły ograniczenia dotyczące niedostatecznej kapitalizacji, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, wystąpił z wnioskiem o interpretację indywidualną w celu potwierdzenia, że tak skonstruowany system nie może być uznany za pożyczkę i w przypadku np. zmian własnościowych w grupie kapitałowej nie będą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta