Umowy muszą precyzyjnie określać wzajemne zobowiązania stron
Aby ocenić, czy wkład pieniężny koproducenta filmowego jest świadczeniem usług, należy rozdzielić czynności prowadzące do powstania filmu wykonywane przez poszczególne strony umowy.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 grudnia 2014 r. (I FSK 1653/13).
Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji animowanego filmu fabularnego. Produkcja odbywa się wraz z koproducentem, z którym spółka konsultuje wszystkie strategiczne decyzje dotyczące realizacji filmu. Umowa koprodukcji przewiduje, że koproducent zobowiązany jest do wniesienia wkładu w postaci określonej sumy pieniężnej. Z tytułu wniesienia wkładu koproducent nabędzie współudział w autorskich prawach majątkowych oraz związany z tym udział w zysku z tytułu eksploatacji filmu.
Spółka zadała dwa pytania:
1. Czy wkład pieniężny koproducenta w produkcję filmu w zamian za udział w zysku z filmu podlega opodatkowaniu VAT?
2. Czy nabycie przez koproducenta prawa do filmu oraz związanego z nim udziału w zysku z produkcji filmowej podlega opodatkowaniu?
W ocenie spółki nabycie przez koproducenta udziału w autorskim prawie majątkowym do filmu nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ czynności te podejmowane są w ramach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta