Wypłata dywidendy rzeczowej jest przychodem spółki i wspólnika
Przekazanie na rzecz udziałowców praw własności nieruchomości należących do spółki spowoduje u wypłacającej przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 18 grudnia 2014 r. (IBPBI/1/423-41/ 14/AB).
Spółka planuje wypłatę dywidendy niepieniężnej. W ramach wypłaty dywidendy spółka przeniesie na rzecz udziałowców (osób fizycznych) prawo własności należącej do niej nieruchomości. Uchwała zgromadzenia wspólników spółki będzie bezpośrednio wskazywać formę wypłaty dywidendy, tj. formę rzeczową z oznaczeniem nieruchomości jako przedmiotu.
W związku z planowaną transakcją spółka zadała pytanie, czy wypłata dywidendy w formie przeniesienia prawa własności nieruchomości będzie wypełniała znamiona odpłatnego zbycia (w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy o CIT) i spowoduje powstanie przychodu po stronie spółki (w związku z art. 12 ust. 1 ustawy o CIT). Zdaniem spółki przeniesienie własności nieruchomości w związku z wypłatą dywidendy nie ma charakteru odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, gdyż wypłata dywidendy jest świadczeniem jednostronnym spółki na rzecz wspólnika i nie wiąże się z uzyskaniem przez spółkę jakiegokolwiek przysporzenia z tego tytułu. W opinii spółki dywidenda w formie rzeczowej nie jest także przychodem wymienionym w art. 12 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta