Zwyciężyły argumenty
Zygmunt Łukaszczyk | To ostatnia szansa na wsparcie branży z budżetu państwa – mówi prezes KHW.
Rz: Ile Katowickiemu Holdingowi Węglowemu zostało jeszcze czasu?
Zygmunt Łukaszczyk: Gdybyśmy mieli nie wdrożyć programu naprawczego, to niewiele. Spółka ma zobowiązania sięgające już 2,5 mld zł. Na przełomie lutego i marca powinniśmy się porozumieć z bankami w sprawie przedłużenia terminu wykupu obligacji i spłaty kredytów. Aby przekonać do tego instytucje finansowe, musimy przedstawić im realny plan naprawy firmy. Jeśli to się nie uda, będziemy musieli spłacić obligacje i już na początku kwietnia KHW stanie się niewypłacalny. Robimy wszystko, by do tego nie dopuścić.
Program naprawczy był gotowy od dawna, ale brakowało zgody związków zawodowych. Jak udało się je przekonać, unikając większych protestów?
Przez dwa miesiące prowadziliśmy wielogodzinne rozmowy, konsultacje i udało się osiągnąć kompromis. Zwyciężyły argumenty, a nie emocje, za co dziękuję stronie społecznej. Porozumienie zostało podpisane przez związki reprezentujące 77 proc. załogi. Dwa, które nie podpisały, w moim odczuciu wstrzymały się od podjęcia decyzji. Jeden z tych związków, duży, wstrzymał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta