Akcyza na oleje smarowe zgodna z prawem UE
Nałożenie obowiązków w zakresie podatku akcyzowego na sprzedawców olejów smarowych wykorzystywanych do celów innych niż napędowe i grzewcze jest zgodne z prawem Unii Europejskiej, jeżeli nie powoduje formalności przy przekraczaniu granic.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 12 lutego 2015 r. w sprawie C-349/13.
Spółka Oil Trading Poland prowadzi działalność w zakresie sprzedaży olejów smarowych przeznaczonych na cele inne niż napędowe i grzewcze. OTP nabywa oleje smarowe w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych i sprzedaje je w Polsce. 10 kwietnia 2009 r. spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, zadając pytanie, czy oleje smarowe podlegają opodatkowaniu akcyzą. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 23 kwietnia 2010 r. udzieliła na to pytanie odpowiedzi twierdzącej. W praktyce oznacza to, że na oleje smarowe nałożony został podatek akcyzowy oraz że – co ważniejsze – mogą być one nabywane w dwóch trybach.
1. Po pierwsze, do olejów smarowych można zastosować procedurę zawieszenia poboru akcyzy, która wymaga spełnienia wielu formalności administracyjnych, w szczególności związanych z uzyskaniem statusu zarejestrowanego odbiorcy i magazynowaniem produktów (wyroby muszą być magazynowane w składach podatkowych), co generuje wysokie koszty.
2. Drugi sposób przywozu dotyczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta