Jak skorzystać z ulgi na złe długi
Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy odpowiada na pytania czytelników dotyczące rozliczania ulgi na złe długi
Która deklaracja jest właściwa
Firma A, która jest czynnym podatnikiem VAT, sprzedała w maju 2014 r. towary firmie B, która także jest czynnym podatnikiem VAT, za kwotę brutto 61 500 zł (VAT: 11 500 zł). Termin płatności przypadał na 2014 r., ale firma B nie zapłaciła za nabyte towary. Nieściągalność wierzytelności jest od stycznia uprawdopodobniona (zgodnie z przepisami) i wszystkie pozostałe warunki do skorzystania przez firmę A z ulgi na złe długi zostały spełnione. Przez nieuwagę księgowa zapomniała jednak skorzystać z ulgi na złe długi w deklaracji VAT-7 za styczeń 2015 r. Czy może to zrobić, składając deklarację VAT-7 za luty?
Nie.
Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona (art. 89a ust. 1 ustawy o VAT). Nieściągalność wierzytelności uważa się przy tym za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta