Firma uwzględni w rozliczeniach kwoty na zakup dekoracji
W przypadku nabycia kompozycji wielosezonowych, których wartość przekracza 3500 zł, można rozważyć ujęcie ich w ewidencji jako środków trwałych i dokonywanie od nich odpisów amortyzacyjnych.
Nieodzownym elementem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej są wydatki ponoszone przez podatników na zakup firmowych dekoracji. Rozliczenie takich wydatków związanych z wystrojem siedziby przedsiębiorstwa budzi jednak wiele wątpliwości. W jaki sposób należy prawidłowo ująć je w kosztach? Sprawdźmy.
Musi być związek z przychodem
Przede wszystkim na wstępie należy się zastanowić, czy takie dekoracje mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Innymi słowy: czy pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Odpowiedź wydaje się twierdząca, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw handlowych. Zakup kwiatów, okolicznościowych kompozycji czy bożonarodzeniowych choinek można w oczywisty sposób powiązać z zachowaniem lub zabezpieczeniem źródeł przychodów. Wszystkie te zabiegi mają bowiem na celu nakłonienie do zakupów potencjalnego lub obecnego klienta.
Warto jednak zwrócić uwagę na art. 16 ustawy o CIT, zgodnie z którym do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się kosztów reprezentacji. Ze względu na brak ustawowej definicji terminu „reprezentacja", posiłkując się rozróżnieniem pomiędzy reklamą a reprezentacją przyjętym w interpretacjach podatkowych należy uznać, że reprezentacja to przede wszystkim każde działanie skierowane do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta