Wypełniamy deklarację CIT-8 krok po kroku
OBOWIĄZKI | Każdy podatnik CIT po zakończonym roku podatkowym staje przed konieczniścią przygotowania rocznego zeznania podatkowego CIT-8. Pierwszy i zasadniczy etap jego przygotowania obejmuje ustalenie podstawy opodatkowania. Punktem wyjścia kalkulacji jest wynik finansowy brutto.
Ze względu na rozbieżności pomiędzy przepisami ustawy o rachunkowości a przepisami podatkowymi podatnik musi zidentyfikować różnice w odniesieniu do konkretnych zdarzeń gospodarczych, które są inaczej prezentowane w rozliczeniu podatkowym, a inaczej w księgach rachunkowych.
Tym samym w celu skalkulowania dochodu podatkowego zarówno przychody, jak i koszty księgowe należy skorygować co do zasady o:
a) różnice wynikające z innego kwalifikowania momentu powstania przychodów i kosztów dla celów księgowych i podatkowych,
b) przychody i koszty nieuznawane za podatkowe na podstawie ustawy o CIT oraz
c) otrzymane świadczenia nieodpłatne.
Ustalony dochód podatkowy (będący nadwyżką przychodów podatkowych nad kosztami podatkowymi) podatnik ma prawo, zgodnie z przepisami podatkowymi, pomniejszyć m.in. o dochody zwolnione z opodatkowania, darowizny, wydatki poniesione na nabycie nowych technologii oraz straty z lat poprzednich. Natomiast jeśli w danym roku podatkowym utracił prawo do odliczeń lub zwolnień (np. z tytułu ulgi technologicznej) zastosowanych w latach poprzednich, to powinien odpowiednio zwiększyć podstawę opodatkowania.
Dodatkowo, jeśli podatnik ma prawo do rozliczenia strat podatkowych, to odpowiednia kwota pomniejszy dochód podatkowy (co do zasady 50 proc. kwoty straty może pomniejszyć dochód podatkowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta