Polski biznes ucieka do Wielkiej Brytanii
Ekonomia | Brytyjski system podatkowy jest stabilny i przyjazny dla przedsiębiorcy
Emigracja biznesowa już dawno przestała dotyczyć wyłącznie nazwisk z listy najbogatszych Polaków. Także mniejsze firmy, korzystając z unijnych przepisów, wyprowadzają swoje siedziby za granice kraju. Powody są niezmienne od lat: wzrastające koszty zabezpieczenia społecznego i pracy, nadmierna biurokracja, niejasne przepisy, a przede wszystkim coraz wyższe podatki i perspektywa niskich emerytur.
Poza tym, że wciąż rosną, w kwestii podatków w Polsce zmienia się niewiele. Brak zmiany w tym wypadku to klęska i mimo kolejnych zapowiedzi rządu, że będzie jaśniej, przyjaźniej i bardziej konkurencyjnie, jesteśmy daleko za tymi krajami Wspólnoty, które polskich przedsiębiorców przyjmują z otwartymi rękami. Rządzący chwalą się za to awansami w prestiżowych rankingach, twierdząc, że jest dobrze, coraz lepiej. Przedsiębiorcy tymczasem przenoszą się na Cypr, Maltę, Litwę czy do Holandii, no i przede wszystkim do Wielkiej Brytanii. Trudno się temu dziwić, skoro podatki w kraju wciąż rosną, świadczenia maleją, a główną zasługą awansu Polski w światowym rankingu przyjaznych systemów podatkowych jest zmiana metodologii badania.
18 podatków w 286 godzin
Opublikowany w końcu 2014 roku raport Banku Światowego i PwC „Paying Taxes 2015" daje Polsce 87. miejsce i w porównaniu z zeszłoroczną edycją awans o 26 miejsc. W tym samym rankingu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta