Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co powinna zmienić „konstytucja przedsiębiorców

16 marca 2015 | Ekonomia
Łukasz Bernatowicz
źródło: materiały prasowe
Łukasz Bernatowicz

Organy państwowe zbyt pochopnie szafują karami pieniężnymi, zamiast stosować pouczenia, które przecież również mogą prowadzić do osiągnięcia właściwych efektów, a nie niosą z sobą tak daleko idących konsekwencji – ocenia radca prawny, ekspert BCC.

W Ministerstwie Gospodarki toczą się obecnie prace nad stworzeniem kompleksowej ustawy – Prawo działalności gospodarczej (PDG), mającej w zamierzeniu inicjatorów stanowić swoistą konstytucję przedsiębiorców w Polsce i zastąpić obowiązującą obecnie ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Należy w tym miejscu jednoznacznie podkreślić, że konieczna jest głęboka reforma polskiego systemu prawnego, tak aby w sposób rzeczywisty, a nie jedynie iluzoryczny, zapewnił wzmocnienie gwarancji wolności działalności gospodarczej wynikającej z zasady sformowanej w art. 20 konstytucji. Cel ten zgodnie z założeniami projektodawców ma zostać zrealizowany poprzez eliminację niektórych instytucji prawnych, które wykraczają poza przedmiot właściwy ustawie, która w swym zamierzeniu ma być ustawą „naczelną" dla przedsiębiorców i organów państwowych.

Wypada zgodzić się z oceną projektodawców, zgodnie z którą do wzmocnienia gwarancji wolności gospodarczej konieczna jest zmiana funkcjonowania aparatu administracyjnego. W związku z tym warto wykorzystać tę okazję, żeby wskazać elementy najbardziej istotne z punktu widzenia przedsiębiorców, które powinny zostać wzięte pod uwagę przez autorów projektu ustawy.

Kontrole i odpowiedzialność urzędników

Zakresem PDG należy objąć nowelizację ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10091

Wydanie: 10091

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament