Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy niedobory inwentaryzacyjne są kosztem

16 marca 2015 | Podatki | Anna Juszczyk, Małgorzata Michalik

Dokument potwierdzający stratę musi określać rodzaj szkody, jej wartość i przyczynę. Niezbędnymi jego elementami są także podpisy osób uprawnionych i data sporządzenia

Ustawa o rachunkowości zobowiązuje jednostki do przeprowadzania inwentaryzacji w określonych terminach, co do zasady minimum raz w roku (w przypadku np. zapasów). Jej celem jest ustalenie rzeczywistego stanu składników aktywów i pasywów na określony moment i kontrola zgodności stanów tych składników wynikających z ksiąg rachunkowych ze stanami rzeczywistymi ustalonymi w trakcie inwentaryzacji.

Należy pamiętać, że wynik inwentaryzacji, w postaci nadwyżek bądź niedoborów składników majątkowych, ma również wpływ na kalkulację podatku dochodowego. Najczęściej faktyczne, często istotne różnice pomiędzy księgami a stanem majątku wynikającym z inwentaryzacji pojawiają się w odniesieniu do środków obrotowych, w szczególności zapasów. Dlatego w dalszej części skupimy się właśnie na niedoborach i nadwyżkach magazynowych.

Musi być związek

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10091

Wydanie: 10091

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament