Zbyt młody kandydat czasem musi odpaść
To, że jest prawnie obowiązujący wykaz prac wzbronionych młodocianym, nie oznacza, że mogą oni wykonywać wszystkie inne. Dopuszczalne są tylko te, które za lekkie uzna lekarz i inspektor PIP.
Kodeks pracy przewiduje dwie formy zatrudniania osób, które ukończyły 16 lat. Pierwsza ma na celu przygotowanie zawodowe i jest obwarowana licznymi przepisami. Druga to umowa o pracę przy wykonywaniu lekkich prac (art. 2001 k.p.). Ten rodzaj kontraktu może stanowić podstawę wakacyjnego dorabiania. Jednocześnie dopuszczalne jest powierzanie prac sezonowych na podstawie kodeksu cywilnego.
Ustala szef z lekarzem
Młodzież w wieku co najmniej 16 lat może zawierać umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac. Nie mogą one powodować zagrożenia dla ich życia, zdrowia ani rozwoju psychofizycznego ani utrudniać wypełniania obowiązku szkolnego. Nie obowiązuje jednak żaden akt prawny, który zawierałby powszechnie obowiązujący wykaz dopuszczalnych lekkich prac czy też czynności, które takimi nie są. Wprawdzie mamy rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (DzU nr 200, poz. 2047 ze zm.), ale nie każda praca, która nie została tam wymieniona, jest automatycznie pracą lekką. Rozporządzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta