(Nie)wielkie odchudzanie spółek węglowych
Górnictwo | Tylko w tym roku z kopalń odejdzie co najmniej 7,3 tys. pracowników – wyliczyła „Rzeczpospolita". Zdaniem ekspertów restrukturyzacja branży odbywa się jednak zbyt wolno i za późno.
barbara Oksińska
Z powodu utrzymujących się niskich cen węgla kopalnie mocno zaciskają pasa. Choć o przeroście zatrudnienia w górnictwie mówi się od lat, żadna z firm nie chce przeprowadzać zwolnień grupowych. Jednak zatrudnienie w branży i tak spada w związku z przechodzeniem górników na emerytury. W efekcie na koniec I kwartału liczba osób zatrudnionych w spółkach węglowych spadła poniżej symbolicznego progu 100 tys. i wyniosła 98,6 tys. osób. Z naszych obliczeń wynika, że tylko w tym roku z kopalń odejdzie co najmniej 7,3 tys. kolejnych pracowników.
– W obecnej sytuacji, gdy branża notuje fatalne wyniki finansowe, jej restrukturyzacja jest z pewnością bolesna. Jest to jednak pokłosie wielu zaniedbań w minionych latach – komentuje Maciej Bobrowski, dyrektor działu analiz Domu Maklerskiego BDM.
Kurczące się załogi
Najwięcej, niemal 2,5 tys., pracowników odejdzie w tym roku na emerytury w Kompanii Węglowej (KW). – Na ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta