Ciąża chroni etat i pensję
Podwładnej, która spodziewa się dziecka, nie wolno zmodyfikować zasad zatrudnienia. Jeśli zgodzi się na wypowiedzenie zmieniające, nie wiedząc o swoim stanie, uchyli się od skutków takiego oświadczenia woli.
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży, a także urlopu macierzyńskiego. Dopuszczalne jest jedynie dyscyplinarne rozwiązanie angażu, i to wyłącznie wtedy, gdy na takie rozstanie zgodzi się reprezentujący pracownicę związek zawodowy.
Odstępstwa od tej kodeksowej ochrony dotyczą tylko pracownic w okresie próbnym nieprzekraczającym miesiąca oraz ogłoszenia przez pracodawcę upadłości lub likwidacji.
Z wyjątkami
Kodeksowy zakaz rozstania z pracownicą w ciąży lub przebywającą na urlopie macierzyńskim ma zasadnicze znaczenie również przy tzw. wypowiedzeniach zmieniających. A to ze względu na brzmienie art. 42 § 1 kodeksu pracy. Zgodnie z nim „przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy".
Tym samym przy wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca jest związany przepisami ochronnymi dotyczącymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta