W jednym postępowaniu można rozpatrzyć kilka spraw
Jeżeli w kilku sprawach prawa lub obowiązki stron wynikają z tego samego stanu faktycznego i z tej samej podstawy prawnej, organ może wszcząć i prowadzić jedno postępowanie dotyczące wszystkich tych spraw. W sytuacji gdy strony konkurują o dane dobro, trzeba przeprowadzić jedno postępowanie.
Problem
Kilku przedsiębiorców złożyło wnioski o zezwolenie na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych w jednym wolnym punkcie sprzedaży. Udzielenie zezwolenia jednemu z nich uniemożliwi uzyskanie go przez pozostałych. Czy w takim przypadku burmistrz powinien prowadzić jedno postępowanie z udziałem wszystkich wnioskodawców?
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.
W art. 62 k.p.a. przewidziano, że w sprawach, w których prawa lub obowiązki stron wynikają z tego samego stanu faktycznego oraz z tej samej podstawy prawnej i w których właściwy jest ten sam organ, można wszcząć i prowadzić jedno postępowanie dotyczące więcej niż jednej strony.
Prawnik wyjaśnia
Anna Puszkarska, radca prawny
W sytuacji, gdy o wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu w jednym wolnym punkcie ubiega się dwóch lub więcej wnioskodawców, organ wydający zezwolenie powinien prowadzić jedno postępowanie dotyczące wniosków wszystkich tych osób.
Połączenie kilku spraw
W postępowaniu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta