Pensję w kasie odbierze pełnomocnik, ale częściej żona
dokumenty | Jeśli pracownik wyjeżdża na urlop, szefowi wolno wypłacić jego wynagrodzenie bezpośrednio do rąk małżonka. Nie jest do tego potrzebne umocowanie zainteresowanej strony, ale brak jej sprzeciwu. Sytuacja ta może się powtarzać np. przez wakacyjne miesiące.
W wielu firmach podwładni nadal pobierają pensję w kasowym okienku. Problem w jej odbiorze może pojawić się w sezonie urlopowym, kiedy pracownik jest nieobecny w dniu wypłaty.
W kodeksie pracy nie uregulowano sposobów odbioru wynagrodzenia przez inną osobę niż pracownik. Stosuje się tu więc art. 300 kodeksu pracy, na mocy którego w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy odpowiednio odnoszą się przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Z upoważnieniem
Pozwala to użyć regulacji cywilnoprawnych dotyczących pełnomocnictwa. Na zasadach określonych w kodeksie cywilnym podwładny może więc upoważnić do odbioru wynagrodzenia inną osobę (art. 95 k.c.). Z mocy art. 300 k.p. wchodzą tu w grę przepisy kodeksu cywilnego o pełnomocnictwie (art. 99 k.c. i nast.).
Wynika z nich, że etatowiec może udzielić pełnomocnictwa:
- ogólnego – obejmującego umocowanie do tzw. czynności zwykłego zarządu, co oznacza także pobieranie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta