Woda w upał to za mało
BHP | Gdy latem pracodawca nie chroni personelu przed skutkami upałów, w skrajnych sytuacjach podwładni mogą przestać wykonywać obowiązki.
Wysoka temperatura to czynnik negatywnie wpływający na pracę. Na jego działanie narażeni są szczególnie świadczący zadania w zamkniętych pomieszczeniach.
Gorąco bez limitu
Przepisy ustalają dolną granicę temperatury w pomieszczeniach pracy. Należy ją zapewnić na poziomie odpowiednim do rodzaju wykonywanej pracy, nie niższą niż 14 stopni C. Wyjątkiem są prace wymagające szczególnych warunków technologicznych – trudno bowiem zapewnić +14 st. C np. w chłodni. Natomiast w pomieszczeniach, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna, oraz w biurach temperatura nie powinna spaść poniżej 18 st. C.
Niestety, na niekorzyść pracowników przepisy nie ustalają maksymalnej temperatury, w jakiej można świadczyć obowiązki. Taki wyjątek przewidziano tylko dla młodocianych, którym zakazuje się wykonywania prac w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 st. C przy wilgotności względnej powietrza powyżej 65 proc.
Choć przepisy nie określają maksymalnej temperatury, w jakiej może pracować ogół zatrudnionych, to w pokojach i halach pracodawca ma zagwarantować odpowiednią temperaturę oraz chronić przed niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem.
Za zimno i za jasno
Właściwa wentylacja pomieszczeń to także obowiązek szefa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta